Belka
Czwartek, 9 Maja 2024   imieniny: Grzegorz, Katarzyna, Karolina
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wielkopolska architektura doceniona!

Data publikacji: 2018-12-15, Data modyfikacji: 2018-12-16
A A AWydrukDrukuj  
 
Wielkopolska architektura doceniona!

Dwa tytuły Fasada Roku 2018 i wyróżnienie padły łupem budynków z Wielkopolski. Gostyń, Jankowice oraz Buk – to z tych miejscowości pochodzą budynki docenione przez konkursowe jury. A to jeszcze nie koniec! Dwa z nich – jako zwycięzcy w swoich kategoriach – wkrótce zawalczą o kolejne laury, tym razem na arenie międzynarodowej!

29 listopada br. – to właśnie tego dnia odkryte zostały ostatnie karty w konkursie Fasada Roku 2018. We Wrocławiu spotkało się Jury, w którym zasiedli doświadczeni architekci, osoby zawodowo związane z budownictwem, jak również przedstawiciele mediów branżowych.

Zanim zapadły najważniejsze decyzje, komisja pod przewodnictwem Andrzeja Poniewierki, reprezentującego Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów, przeanalizowała blisko 150 elewacji wykonanych w kompletnej technologii Baumit (system ociepleń, system tynkowy z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem). Biorąc pod lupę takie kryteria jak kolorystyka i struktura elewacji, architektoniczny detal, relacja budynku z otoczeniem, a w przypadku obiektów po renowacji, także poszanowanie ich historycznej tradycji, wyłoniono 5 zwycięzców, których konto wkrótce zasili kwota w wysokości 10 000 zł. Dodatkowo sześć obiektów uhonorowano wyróżnieniem. Wśród nagrodzonych prestiżowym tytułem architektonicznym znalazły się realizacje z Wielkopolski.

W grupie budynków niemieszkalnych Fasadą Roku 2018 obwołano Szkołę Podstawową nr 1 w Gostyniu wg projektu PL + Sp. z o.o., akcentując przyjazne użycie kolorów i struktur oraz stworzenie przestrzeni integracyjnej przed wejściem. Jury doceniło kompozycję budynku nawiązującą do trendów szkolnictwa XXI wieku, przy jednoczesnym nawiązaniu do klasyki lat 20, stawiając go za wzorzec szkoły na 100-lecie odzyskania niepodległości. Wykonaniem inwestycji na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Gostyń zajęło się Przedsiębiorstwo Budowlane Michalski Leszno. Wcześniej gostyńska szkoła podstawowa. Wcześniej gostyńska szkoła podstawowa uplasował się na najwyższym miejscu w rankingu stworzonym przez internautów, którzy od 1 maja 2018 r. do 31 października 2018 r. oddawali swoje głosy na swoich faworytów za pośrednictwem strony www.fasadaroku.pl. Za zwycięstwo w plebiscycie obiekt otrzymał Wyróżnienie Internautów.

W kategorii budynek zabytkowy po renowacji nagrodę główną otrzymał Pałac w Jankowicach. Projekt Autorskiej Pracowni Architektonicznej Vowie Studio został nagrodzony za umiejętne wykorzystanie materiałów renowacyjnych Baumit i kompleksowy zakres prac, a także za stworzenie ośrodka kulturalnego i przestrzeni publicznej dla całej gminy. Prace renowacyjne przeprowadziło Przedsiębiorstwo Budowlane DOTA na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Tarnowo Podgórne.

W tej samej kategorii jury wyróżniło dodatkowo synagogę w Buku, podkreślając duży zakres prac renowacyjnych oraz odwzorowanie detalu architektonicznego. Prace remontowe wg projektu arch. Pawła Litwinowicza (2016) i Andrzeja Staniszewskiego (2010) zrealizował Zakład Budowlano-Sztukatorski Konserwacja Zabytków Marian Domaniecki.

Koniec jest początkiem

Dwunasta odsłona Fasady Roku za nami! Myli się jednak ten, kto sądzi, że to już koniec emocji. Przypomnijmy, że krajowa rywalizacja to zaledwie prolog do zmagań na poziomie międzynarodowym, z jeszcze większą pulą nagród. Zwycięstwo na tym etapie oznacza automatyczną kwalifikację do międzynarodowej odsłony konkursu Baumit Life Challenge 2020. Tym samym Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu oraz Pałac Jankowice będą walczyć z ramienia Polski o kolejny prestiżowy tytuł – Europejskiej Fasady Roku!

Patronat Honorowy nad Fasadą Roku 2018 objęły Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) oraz Fundacja Twórców Architektury (FTA). Patronat medialny nad tegoroczną edycją sprawują tak prestiżowe redakcje jak: „Architektura-Murator”, „Ekspert Budowlany”, „Izolacje”, „Murator”, „Renowacje i Zabytki”, a także portale internetowe: architektura.muratorplus.pl, bryla.pl, infoarchitekta.pl, sztuka-architektury.pl czy muratorplus.pl.

Więcej informacji o konkursie na stronie: www.fasadaroku.pl

, Źródło artykułu: Baumit
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     


    Powiat gostyński
    - powiat w województwie wielkopolskim z siedzibą w mieście Gostyń. W skład powiatu wchodzą gminy: Borek Wielkopolski, Gostyń, Krobia, Pogorzela, Poniec, Pępowo i Piaskio o łącznej powierzchni 810,34 km².

    Powiat gostyński to przede wszystkim bogactwo rezerwatów przyrody, parków, pomników przyrody (głazy narzutowe, drzewa pomnikowe) i zabytków architektonicznych (Kościół pw. św. Idziego w Krobi z XII w., Kościół pw. Św. Małgorzaty z XIII w. w Gostyniu, Kościół pw. św. Mikołaja w Krobi z XIV w., Kościół pw. św. Ducha w Krobi z XV w. czy też Klasztor oo. Filipinów na Świętej Górze).

    Na terenie powiatu funkcjonuje gostyńska strefa przemysłowa, która docelowo zajmować ma około 6o ha. Działającymi już podmiotami gospodarczymi są m.in.: Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu, Ardagh Glass Gostyń S.A, Fabryka Styropianu ARBET sp. j., Netbox Polska sp. z o.o. S.K.A. czy też cukrownia Pfeifer & Langen Polska S.A.

    Przez powiat gostyński przebiega droga krajowa nr 12.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola